Blogi

Tagasi
Väljakukate sinine kunstmuru

Kuidas väljakukate mõjutab mängustiili ja -strateegiat

Tennist mängitakse väga erinevatel väljakukatetel, mis erinevad üksteisest mitmete omaduste poolest. Väljakukate on üks olulisemaid asju, mis tennisemängu mõjutada võib. Igal kattel on oma plussid ja miinused ning mis kõige tähtsam – mängustrateegia, mis töötab ühel tenniseväljakul, ei pruugi toimida teisel. Kuidas aga iga väljakukatet enda jaoks mängus maksimaalselt ära kasutada? 

Kõvakattega tenniseväljak

Kõvakate on nii sise- kui välisväljakute puhul kõige enam levinud väljakukate. Kõvakattega tenniseväljak tehakse asfaldist või betoonist, mis kaetakse erinevate materjalidega. Seetõttu põrkab pall sellisel väljakukattel suhteliselt kiiresti ja pigem kõrgele. See on kiire kate, kuid kindlasti etteaimatavam kui näiteks muru või saviliiv. 

Kõvakattega väljak sobib suurepäraselt erinevate mängustiilidega mängijatele, kuid just selle etteaimatavuse tõttu on soovitatav kõvakattel varieerida lööke ja ka löökide vinti, et muuta mäng vastasele keerulisemaks.

Kuigi selline väljakukate omab palju eeliseid, on sel ka mõned puudused. Nimelt ei ole kõvakate väga jalasõbralik ning peamiselt kõvakattega tenniseväljakul mängides on tõenäosus vigastuse tekkeks oluliselt suurem võrreldes teiste, pehmemate väljakukatetega. Just sel põhjusel on oluline valida õiged tennisemängu jaoks mõeldud jalanõud, et ennetada vigastusi.

Kõvakattega tenniseväljak

Vaipkattega tenniseväljak

Vaipkattega väljak ei ole üldiselt maailmas väga laialt levinud. Selline väljakukate võib erineda materjali, tekstuuri ja tiheduse poolest, kuid vaipkatte üldiseks põhitunnuseks on palli kiire ja madal põrge. Vaipkatet on kahte tüüpi:

Vaipkattega väljakul mängides on kõige olulisem hea jalgade töö, sest palli kiirus jätab löögi ettevalmistuseks vähe aega. Just kiire põrke tõttu on sellisel väljakul parim strateegia agressiivne mäng, nurkade äralõikamine ja võrkuminek. Vaip kui väljakukate on aga suhteliselt jalasõbralik ning oluliselt pehmem kui näiteks kõvakate.

Vaipkattega tenniseväljak

Saviliivakattega tenniseväljak

Saviliivakate ei ole tegelikult tehtud päris savist, vaid purustatud tellisest. Seda peetakse aeglaseimaks väljakukatteks, mis on ka väga kehasõbralik. Saviliivakattega väljak sobib kindlasti rohkem tagajoonemängijatele ehk n-ö baselineritele, kuna sellisel väljakul mängides on oluline punkte hästi üles ehitada. Pall põrkab sellel väljakul aeglaselt ja kõrgele ning punkti äralöögiga lõpetada ei ole sugugi lihtne! Seetõttu on ülioluline lüüa palju topspiniga lööke. 

Saviliivakattega väljakul peab looma väga heade löökide kombinatsiooni, et vastast lõpuks keerulisse olukorda panna. Vastupidiselt kõvakattega väljakule on saviliivaväljak tõeliselt ettearvamatu – saviliival mängides pead valmis olema valepõrgeteks, mis muudavad mängu veelgi põnevamaks.

Üks saviliivakatte erilisemaid omadusi on ka võimalus väljakul libistada ja samal ajal lüüa palli. See on nimelt ka üks põhjustest, miks saviliiv on kehale üks parimaid väljakukatteid. Libistamine aitab ennetada mitmeid vigastusi, vähendades pinget eelkõige hüppeliigestele ja põlvedele. Siiski on saviliivakattega väljakul oluline kanda spetsiaalseid tennisetosse, mis on tehtud just selle väljakukatte jaoks. 

Saviliivakattega tenniseväljak

Naturaalse murukattega tenniseväljak

Naturaalne muru oli kõige esimene väljakukate, millel tennist mängima hakati. Tänapäeval see küll enam eriti levinud ei ole muru aeganõudva ja keerulise hoolduse tõttu, kuid profiturniiridel kasutatakse seda mõnes kohas siiani, sealhulgas ka legendaarses Wimbledonis.

Murukattega väljakud on libedad ning pall põrkab sellisel väljakul kiiresti ja madalalt. Saviliivakattega tenniseväljakule sarnaselt on muruväljak jalasõbralik ja pehme, kuid ka ettearvamatu – palli põrge sõltub suuresti muru seisukorrast. Madala põrke tõttu on oluline mängides kõverdada põlvi veelgi rohkem kui tavaliselt ning püsida all kogu punkti jooksul.

Parim lahendus murukattega tenniseväljakul mängides on jällegi agressiivsem mängustrateegia – oluline on lüüa kiireid lööke, minna nii ruttu võrku kui võimalik ja servida jõuliselt. Murukate sobib kindlasti rohkem ”serv-ja-volle” mängijatele oma kiire ja madala põrke tõttu, seega kasuta väljakut enda jaoks ära ja mängi agressiivselt!

Naturaalse murukattega tenniseväljak

Kunstmurukattega tenniseväljak

Kunstmurukattega tenniseväljaku populaarsus aina kasvab, sest see on üks parimaid valikuid eraväljaku ehitamise puhul. Kunstmuru on aeglasem kui naturaalne muru, seetõttu võimaldab see väljakukate erinevate mängustiilidega mängijatel arendada kõiki aspekte.

Siiski on kunstmuru pigem kiire väljakukate ning agressiivne mängustrateegia võib ka siin olla esimene valik. Nagu teiste kiirete katete, muru- ja kõvakatte puhul, on ka kunstmurul oluline hea serv, et saada kohe punkti algusest peale kontroll enda kätte. Väljakul liikumine peab olema kiire, et säilitada kontroll punkti üle ja lüüa kvaliteetseid lööke.

Kunstmurul on mitmeid eeliseid teiste väljakukatete ees. Kunstmurukattega tenniseväljak on sarnane saviliivale (ja, ilmselgelt, naturaalsele murule) oma jalasõbralikkuse poolest. See on pehme kate, mis on väga kehasõbralik. Lisaks ei ole kunstmuru nii libe kui tavaline muru, mis on jällegi oluline vigastuste ennetamiseks. Ka kunstmurukattega tenniseväljaku ehitus on võrreldes teiste väljakukatetega mõnevõrra lihtsam ja odavam.

Väljakukate - Põrkeseina ja kunstmurukattega punane tenniseväljak
Unigrass OÜ

Iga väljakukate õpetab midagi!

See, millisel väljakukattel mängida, oleneb sinu eelistustest. Igal kattel on oma väiksed omadused, millega peab arvestama, ning igaüks nendest muudab tennisemängu omal moel nauditavaks. Samas – igal väljakukattel on ka midagi õpetada, nii et mine ja võta oma õppetunnid vastu! 

Jaga postitust

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Tagasi