Blogi

Tagasi
Padeliväljaku piire

Kuidas valida padeliväljaku piiret?

Padeliväljaku ehituse planeerimisel jõuab varem või hiljem kätte moment, kus on vaja välja valida sobiv piire. Et teha valikut ja otsustamist veidi lihtsamaks, siis toome välja mõned olulisemad punktid, mida silmas pidada.

Padeliväljaku piire koosneb terasest tugikonstruktsioonist (postidest), terasvõrguga paneelidest ja klaaspaneelidest.

Enam levinud on paarismänguks ette nähtud padeliväljakud, mida võib nimetada ka standardväljakuteks (mänguala mõõt on 10×20 m). Vähem on kasutusel üksikmängu väljakuid (ingl. k. single court) – sellise väljaku mõõduks on 6×20 m.

Standardsuuruses padeliväljaku piirde mõõtudeks on 10×20 m (piirde sisemõõt) ja kõrguseks 3 m, kus väljaku otsad on ühe meetri võrra kõrgemad (4 m). Soovituslik minimaalne kõrgus väljaku kohal on 6 m (reeglid näevad ette 6 meetrit ka valgustipostide minimaalseks kõrguseks).

Padeliväljaku piirde tüübid: standardpiire ja panoraampiire

Padeli jaoks toodetakse kahte piirde varianti – klassikaline ehk standardpiire ja panoraampiire.

Standardpiirde puhul on eeliseks tugev kandekonstruktsioon, kus väljaku otstes on kandvad teraspostid paigaldatud 2 meetrise sammuga. Selline piire talub ka tugevamat survet, näiteks tuult, ja sobib seetõttu hästi välitingimustesse.

Panoraampiirde eeliseks on visuaalne väljanägemine: panoraampiirdega väljaku otstes puuduvad vertikaalsed tugipostid. Tulemuseks on efektne klaaspaneelidest ots, mis tagab hea vaate nii väljakule kui väljakult. See aga tingib ka panoraamväljaku miinuse ehk veidi “vedelama” konstruktsiooni. Kuna väljaku otstes tugiposte ei ole, siis terasvõrguga paneelid ja neid ning otste klaaspaneele toetav metalltala toetuvad nendele samadele klaaspaneelidele. Kvaliteetse tootja poolt valmistatud panoraampiirded on ohutud ja nende puhul ei ole siiski põhjust muretseda. Eesti kliimas sobivad panoraampiirded pigem sisetingimustesse.

Padeliväljakute klaaspaneelid peavad olema valmistatud kas 10 mm või 12 mm karastatud klaasist, sõltuvalt piirde lahendusest. Panoraampiirde puhul võiks klaasi minimaalne paksus olla 12 mm. Ohutuse tagamiseks peavad poltide kinnitusavad olema süvistatud ning paneelide servad lihvitud ja faasitud.

Millele piirde valikul tähelepanu pöörata?

  • Terasvõrguga küljepaneelide puhul tuleks jälgida, et raamide ja võrkude pinnad oleks siledad ja keevituskohad üle lihvitud, et mängijad ei saaks vigastada.
  • Piirete teraskonstuktsioonide puhul on oluline nende viimistlus-töötlus. Välitingimustes kasutatavad piirete metallosad peaksid meie kliimas olema valmistatud tsingitud materjalist ja pulbervärvitud. Sisetingimustes kasutatavate piirete puhul piisab ka korralikust krundist ja pulbervärvist.
  • Ettevaatlik tuleks olla “odavate ja heade” piirete puhul – kontrolli alati nende pinnatöötluse sobivust!
  • Tähelepanu tuleks pöörata ka padeliväljaku konstruktsiooni liidetele: kas tegemist on korralike poltliidestega? Kinnitusvahendid peaksid välitingimustes olema kindlasti roostevabast terasest ja kinnitusankrute mutritel võiks olla katted. Vältida tuleks Hiina päritolu “soodsaid” piirdeid, mida tihti Rootsist pakutakse, kus kogu konstrukstioon on seotud omavahel väikeste isepuurivate kruvidega – sellise piirde eluiga ei ole väga pikk.

Padeliväljaku konstruktsioon

Padeliväljaku piirete metallosade värvid on reeglina mustad või tumehallid, aga võimalik on tellida ka eritellimusena endale sobivat tooni piire RAL värvikoodide hulgast.

Padeliväljaku piirdega käivad kaasas väravad, võrk ja prožektorid

Juhul, kui on tegemist välja renditavate padeliväljakutega, siis on võimalik piirdele lisaks tellida ka lukustatavad väravad – kas elektrilise või võtmega lukuga.

Padeliväljaku värav

Padeliväljaku võrgu postid toodetakse aga reeglina koos piirdega ja peaks olema piirdekomplektiga kaasas.

Padeliväljaku võrk

Padeliväljakute piiretega koos tarnitakse ühes komplektis enamasti ka valgustus ehk mastid ja prožektorid. Reeglite järgi peab padeliväljaku kohal olema ruumi minimaalselt 6 meetrit: see tähendab, et valgustid peaks olema ka minimaalselt 6 meetri kõrgusel. Tavaline padeliväljaku valgustus koosneb 6 meetriste mastide otsa paigaldatud kaheksast LED valgustist võimsusega 200W, valgustugevus võiks olla 300 lux, välivalgustitel IP65.

Nagu kõikide asjadega, siis nii on ka LED prožektoritega – prožektoril ja prožektoril on vahe. Valgusteid on võimalik ka upgrade’ida, kui on oluline valgustuse kvaliteet, prožektorite disain, energiakulu jne.

Padeliväljaku valgustus

Väliväljakute puhul on mõttekas kaaluda, kas valgustuse järele on ka tegelik vajadus. Meie kliimas on suvisel ajal valge aeg pikk ja valgustust eriti vaja ei ole. Samas sügisel, kui õhtud on pimedamad, siis tihti on temperatuur väljas padeli mängimiseks juba liiga madal. Arvestada tuleb ka energiakuluga, mida valgustus tarbib.

Sisehallides on valgustus kindlasti vajalik. Kui võimalik, siis võiks valgustus olla pigem halli lakke kinnitatud – tulemuseks on ühtlasem valgus, mis mängijaid vähem segab.

Padeliväljaku piirde korrektsuse tagab korrektne paigaldus

Padeliväljaku piirde tellimise puhul on oluline ka paigaldus. Kuna padeliväljaku piirde paigalduse puhul on tegemist tavalise aiapaigaldusest keerukama tööga, siis on mõistlik tellida piire koos paigaldusega. Sel juhul ei ole vaja hiljem pead vaevata sellega, kas detailid “istuvad” kokku, kas detailide paigalduse järjekord on õige ja kuidas näeb välja lõpptulemus.

Loe padeliväljaku piirete mudelite kohta lähemalt >>>

Jaga postitust

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Tagasi