Jalgpalliväljak

Jalgpalliväljaku kunstmuru kate

Viimaste aastatega on jalgpalliväljaku kunstmuru kate ja selle erinevad variatsioonid teinud läbi suure arengu, mille tulemusel on mängijate jaoks saavutatud looduslikule murule suhteliselt sarnased tingimused.

Jalgpalliväljakute kunstmuru katted valmistatakse vastavalt konkreetse väljaku mõõtmetele ja tüübile. Kunstmuru on toodetud vastavalt FIFA standarditele – selle tõestuseks on FIFA poolt sertifitseeritud labori test (LABTEST) või FIFA sertifikaat.

Jalgpalliväljakute murude täitematerjalina kasutatakse spetsiaalset täiteliiva, mis on õige fraktsiooniga, pestud, sõelutud ja ümara teraga kvartsliiv. Samuti täidetakse jalgpalliväljakuid tänapäeval reeglina kasutatud autorehvidest valmistatud kummigraanulitega (SBR tüüpi), kusjuures kummigraanulite soovitav fraktsioon on 0,5-2,5mm.

Unigrass pakub kahte tüüpi firma EDEL GRASS B.V. poolt toodetud spetsiaalseid jalgpalliväljakute kunstmuru katte lahendust:

Uuemat tüüpi jalgpalliväljakud

Uuemat tüüpi jalgpalliväljaku puhul paigaldatakse kunstmuru katte alla spetsiaalne elastsuskiht, mis kujutab endast 20mm paksust valatud kummist kihti või spetsiaalset pusle-tüüpi matti. Sellisel juhul on kunstmuru lible pikkus 40mm. Kummigraanuli sisse paigaldatavaks koguseks on ca 7kg/m2 kohta, mis on väiksem kui vanemat tüüpi väljakute puhul. Ka täiteliiva kogus on sellise jalgpalliväljaku puhul väiksem.

Uuem jalgpalliväljaku kunstmuru kate koosneb murulibledest, mis on valmistatud monofilamendist. Sellised murulibled erinevad omakorda veel struktuuri, materjali tüübi, paksuse ja muude omaduste poolest.

Uuemat tüüpi jalgpalliväljakute eelisteks on elastne mängupind, mis tähendab, et kunstmuru amortiseerumise korral on vaja välja vahetada ainult murukate, aga elastsuskiht uuendamist ei vaja. Miinuseks on kallim ehitusmaksumus.

Vanemat tüüpi jalgpalliväljakud

Vanemat tüüpi jalgpalliväljaku kunstmuru kate paigaldatakse otse killustikalusele ehk sõelmete kihile. Sellise kunstmuru puhul on lible kõrgus vahemikus 50-60mm ja kogu väljaku elastsus saavutatakse kummigraanuliga, mis paigaldatakse koos täieliivaga kunstmuru sisse ca 15kg /m2 kohta.

Vanemat tüüpi jalgpalliväljaku kunstmuru kate on fibrilleeritud liblega. Võrreldes uuemat tüüpi kunstmuru katte liblega on selline lible oma olemuselt robustsem.

Vanemat tüüpi väljakute plussiks on odavam ehitusmaksumus võrreldes uuemat tüüpi väljakutega. Miinuseks on aga kummigraanuli kompakteerumise tulemusel kõvemaks muutuv väljakupind.

Huvi või lisaküsimuste korral palume võtta meiega ühendust!