Blogi

Tagasi
Tüdruk mängib tennist

Laste tennisetreeningud – mida silmas pidada?

Tennis on tuntud spordialana, mida saab edukalt harrastada terve elu. Kuigi öeldakse, et tennisetreeningutega alustamiseks ei ole kunagi liiga hilja, annavad laste tennisetreeningud väga palju juurde nii kehalise kui psühholoogilise arengu poolest. Millised on aga laste treeningute juures kõige olulisemad aspektid, mida silmas pidada? Nõuandeid jagab kogenud lastetreener Ain Suurthal.

Millal ja millest alustada? Kuidas valida treenerit?

Kui on soov laps tennisetrenni panna, siis millal tuleks alustada? “Minu soovitus on 5-6-aastaselt,” ütleb Ain Suurthal. “Meie ühiskonnas läheb noorte kehaline võimekus pidevalt allamäge, seega olen pigem seisukohal, et mida varem ükskõik millise spordialaga tegelema hakatakse, seda parem.” Tänu sellele, et tennis paneb proovile lisaks mängija kehale ka aju, on tegemist äärmiselt arendava spordiga. Tennis annab väga hea koordinatsiooni ja sportlikkuse, mis enamikel mängijatel jätkub kogu elu jooksul.

Tänapäeval näeme, et laste ja noorte treeningute puhul kasutatakse väga erinevaid kombinatsioone. Üks teeb ainult eratrenne, teine mängib ainult grupitrennis ja kolmas proovib leida tasakaalu mõlema variandi vahel. Kas on parem alustada grupi- või eratrenniga? “Kõigepealt tuleks peale hakata grupitegevusega ning eratreeningutega peaks olema ettevaatlik. Mina nimetaksin neid alguses isegi järeleaitamistundideks, kus pööratakse tähelepanu mängija nõrgematele külgedele,” räägib Suurthal. 

Kuidas valida treenerit? Kas lapsevanemal on üldse võimalus treenerit valida? “Eratreeningu puhul saab valida, grupitreeninguks mitte eriti. Pigem on siinkohal oluline valida klubi, millest on teada, et laste tennisetreeningud on heal tasemel,” on Suurthali arvamus. 

Kui palju tuleks treenida?

Laps on juba mõnda aega trennis käinud, midagi on paremaks läinud, aga areng võiks olla kiirem… Millal on aeg treeningkoormust suurendada? Suurthali sõnul sõltub see suuresti lapse vanusest, ajalisest koormusest ja kehalisest valmisolekust. “Kui laps suudab treeningule keskenduda ja kehaliselt vastu pidada, saab koormust alustuseks treeningkordade arvu pealt suurendama hakata: alguses 2x, siis 3x nädalas, ja nii edasi. Vastavalt arengule saab ka treeningu kestvust suurendada,” ütleb Suurthal. Siinkohal on aga alati kriteeriumiks lapse kehaline valmisolek koormuse suurendamiseks.

“Kuni 12-13-aastaseks saamiseni võiks laste tennisetreeningud olla täiendatud mõne muu spordialaga, laps võiks harrastada näiteks pallimänge või kergejõustikut. Kuigi tänapäeva spordisüsteem seda eriti ei soosi eelkõige pearahade tõttu, on mitmekülgsus edukuse ja kõrgemate eesmärkide saavutamise alus,” räägib Suurthal. 

Poiss tennisereketite ja pallidega

Iga lapsevanema tähtsaim küsimus on tõenäoliselt see, kuidas aru saada, kas lapsel on potentsiaali. “Kui on näha häid tulemusi, mida võib pidada lapse potentsiaali näitajaks, võiks hakatagi eelpool nimetatud vanuses treenima juba tõsisemalt alaspetsiifiliselt. Selleks ajaks  peaksid mängijale olema tennise põhitõed ja -löögid selged. Ka on soov võistelda väga tähtis iseloomuomadus, ilma milleta harrastajast tõsisemaks tegijaks ei ole lootust kasvada,” sõnab Suurthal.

Tõsisema treenimissoovi puhul on palju abi eraväljakust. Tänu privaatsele tenniseväljakule on lapsel võimalus harjutada iga kell ning koduuksest vaid mõne sammu kaugusel. Lastetreeningute jaoks on eriti sobilik kunstmuru, mis on võrreldes teiste väljakukatetega suhteliselt pehme. Kui savi-liiv võib materjali liikuvuse tõttu kergesti põhjustada vigastusi ja kõvakate liigeseid põrutada, aitab kunstmuru pehmus vigastusi just vältida. Samuti vähendab kunstmuru pinget kõikidele õrnadele kohtadele nagu pahkluud, puusad, põlved ja selg.

Millele lapsevanemana tähelepanu pöörata?

Kuigi me kõik teame, et enim teab lapse arengu kohta treener, tekib lapsevanemana sageli tahtmine sekkuda ja protsessis osaleda. Mis on lapsevanema roll ja peamine ülesanne?

“Kõige tähtsam on toetada lapse püüdlusi ning hoiduda kriitikast, kui laps tõesti püüab, aga tulemus ei ole päris see, mida oodatakse. Lapsed on väga erinevad ning kui mõnel läheb alguses lihtsamalt, peab teine kõvasti pingutama. Otsene sekkumine toob harva häid tulemusi: pigem on soovitatav rahulikumas õhkkonnas küsimusi esitada. Kindlasti on oluline mõõdupuu ka see, millise emotsiooniga laps treeningult tuleb,” räägib Suurthal. Laste tennisetreeningud peavad samuti olema mängulised, et lapsel oleks huvitav ja põnev.

Tähtsaim, kuid sageli ka raskeim ülesanne lapsevanemale on hea ja positiivse õhkkonna hoidmine. Nagu elus ikka, on ka spordis nii paremaid kui kehvemaid aegu. “Alguses on lapsevanemal suur roll hoida laps trennis käimas ning hiljem, kui noorel juba enda ego pead tõstma hakkab, olla toeks eesmärkide saavutamisel. Mida vanem laps, seda vähem võiks vanemana sekkuda treeningu spetsiifilisesse sisusse,” ütleb Suurthal. Samas ei pea nõutult pealt vaatama, kui laps on treeningukaaslastest peajagu üle ja ei ole näha, et treener püüaks otsida võimalusi tugevamate mängijate kaasamiseks treeningprotsessi. “Lahendusi peaks hakkama otsima kohe, kui on näha, et treeninggrupi tase ei motiveeri last pingutama,” on Suurthal kindel.

Laste tennisetreeningud – alus elukestvale spordile!

Tennis on üks parimaid spordialasid, millega alustada juba väiksena. Laste tennisetreeningud aitavad omandada kõik vajalikud oskused ning areneda nii psühholoogiliselt kui füüsiliselt, lastes lapsel ise samal ajal nautida lõbusat tegevust. Tõsisemalt tennisega tegelema hakates soovitame kindlasti kaaluda privaatse tenniseväljaku ehitamist just oma kehasõbralikkuse ja lihtsa hoolduse tõttu. 

Täname treener Ain Suurthali! Kaanepildi autoriks on Igor Pisarev.

Jaga postitust

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Tagasi