Padeliväljaku ehitamine – 4 aspekti, millest sõltub lõpphind
Padeliväljaku ehitamine tenniseklubide juurde ja koduaedadesse on muutumas järjest levinumaks ja inimesed naudivad kodus pere ning sõpradega sportimist aina rohkem. Unigrassi poolt sel aastal ehitatud padeliväljakud on kõik juba aktiivses kasutuses.
Kuidas kujuneb aga padeliväljaku lõpphind ja mida väljaku planeerimisel silmas pidada? Loe lähemalt.
1. Padeliväljaku asukoht
Sinu padeliväljaku ehitusprotsessi ja ka hilisemat mängukogemust hakkab oluliselt mõjutama just väljaku asukoht. Seetõttu on siin aspektis ka palju punkte, mis tuleks enda jaoks läbi mõelda.
- Kõigepealt – väljak võiks asuda muust pinnasest kõrgemal või vähemalt samal tasemel. Samas oleks hea, kui väljak ei oleks väga tuulise koha peal, sest see võib hiljem hakata mängu segama.
- Ehitusprotsessi koha pealt on äärmiselt oluline toimiv tehnika juurdepääs ehitusobjektile. Juhul, kui ehitamiseks on vaja rajada eraldi juurdepääsutee, siis tõstab see kogu väljaku ehituse maksumust. Palju oleneb ka sellest, kui suure tehnikaga juurdepääs on võimalik. Kuna materjali on vaja vedada üsna suurel hulgal, siis suurema kalluriga materjali vedades tuleb transpordi maksumus väiksem.
- Tähelepanu tuleks pöörata ka väljaku kaugusele elektrikilbist, sest valgustuse jaoks on vaja elektritoidet. Kui kaablid on vaja vedada väga kaugelt, siis tähendab see jällegi lisakulu.
- Kui väljak on valmis, tuleks tagada hea ja mugav juurdepääs ka mängijatele.
2. Padeliväljaku alus
Padeliväljaku ehitamine võimaldab aluse valikul mitut erinevat varianti.
- Unigrass soovitab kõige rohkem dreenivat asfalti. Selle eelisteks on kiire paigaldus, tasane pind ja kauakestvus. Miinusteks aga üsnagi kallis hind ja mõnikord ei ole tehniliselt seda võimalik paigaldada.
- Teiseks aluse valikuks on graniitsõelmed, mille paigaldus võtab rohkem aega ja võib aastate jooksul toimuda ka vähene vajumine. Samas on eelisteks soodsam hind ning paigaldamise võimalus ka nendes kohtades, kuhu asfaldilaoturiga juurdepääs puudub või on väga keeruline.
- Kolmandaks variandiks on betoon. Betoonil on üsnagi palju miinuseid: halb vee läbilaskvus, kallete tekitamise vajadus, kehv mängukogemus kallete tõttu.
Ümber väljaku perimeetri on aga igal juhul vajalik valada armeeritud betoonvöö, et klaaside tugipostid pinnase külmumise ja sulamise korral ei liiguks ja klaaspaneele ei lõhuks. Väljaku mänguala suurus on 10×20 m.
3. Padeliväljaku kate
Kõige parem kate padeliväljakule on kunstmuru, mis on juba muutunud omamoodi standardiks. Padeliväljakul õige põrke tagamiseks on olemas spetsiaalne toode ehk padeliväljaku kunstmuru, mille lible kõrgus on 12 mm. Seda on saadaval nii sinise kui rohelise värvina.
Üldiselt aga toodetakse kahte eri tüüpi padeli kunstmuru:
- Fibrilleeritud kiuga ehk eel-lõhestatud liblega kunstmuru, mis on oma olemuselt hõredam ja vanem tüüp. See kate vajab rohkem täiteliiva, kusjuures ka visuaalselt on liiv väljakul rohkem nähtaval. Antud variandi plussiks on soodsam hind kui teisel, monofilament-tüüpi kattel.
- Monofilament-kate ehk uuema ja moodsama kiuga kunstmuru, millel on tihe ja krussis lible. Selline kate vajab tunduvalt vähem täiteliiva ning mängupind on ühtlasem. Küll aga on antud katte hind kõrgem kui fibrilleeritud tüüpi katetel.
4. Padeliväljaku piire
Padeliväljakute puhul on piire ülioluline, sest sellel on mängus võtmeroll. Seega on tähtis ka piirde kvaliteet. Levinud on kaks eri piirde tüüpi – standard ja panoraam.
- Panoraampiirde puhul on otses klaaspaneelide vahel tugiposte vähem või need puuduvad sootuks: tulemuseks siis panoraamvaade. Kuna metallkonstruktsioon on selle piirde puhul keerulisem ja kapitaalsem ning klaaspaneelid paksemad (12 mm), siis panoraampiirde maksumus on ka kallim.
- Standardpiirdel on otstes reeglina 5 klaaspaneeli ja iga paneeli vahel on metallist tugipost. Tegemist on tugeva ja stabiilse standardlahendusega, kus klaaspaneelid on enamasti tehtud karastatud 10 mm paksusega klaasist.
Meie kliimas on padeliväljaku ehitamisel soovitatav kasutada kuumtsingitud (mitte segi ajada galvaniseerimisega ehk ing. k. electroplated) ja pulbervärvitud metallkonstruktsioonidega piiret, et vältida roostetamist. Hispaania galvaniseeritud piirded pikemas perspektiivis kipuvad roostetama, mistõttu need tuleb varem või hiljem välja vahetada. Põhjamaades, kus on meiega sarnane kliima, on selliste probleemidega kokku puututud.
Padeliväljaku piirdega komplektis on enamasti ka valgustus – mastid ja prožektorid. Tänapäeval on kõik prožektorid LEDid. Väljaku kaabeldus üldjuhul sisaldub piirde hinnas, kuid elektritööd kilbist väljakuni reeglina mitte. Seega on alati vaja täpsustada töövõtupiirid väljaku piiret tellides.
Millised on Sinu soovid oma padeliväljakule?
Padeliväljaku ehitamine ja selle lõppmaksumus sõltub iga väljaku konfiguratsioonist ja asukohast ning võib olla erinev.
Järgmine suvi ei ole enam kaugel. Loo endale ja oma perele mõnus aja koosveetmise koht – padeliväljak.
Küsi lisainfot: [email protected] või +372 51 27 172.
Lisa kommentaar