Blogi

Tagasi
Tennisejalats kirjul tenniseväljaku kattel

Kuidas valida õige tennisejalats?

Tennisejalats on üks olulisematest investeeringutest, mille iga mängija tegema peab. Vale jalanõu võib teha mängijale palju kahju ning olla mitmete vigastuste peamiseks põhjuseks. Veelgi enam, tennisejalats võib tegelikult ka lõpuks otsustada sinu mängu saatuse. Kes siis tahaks mängu kaotada vale jalanõu pärast!

Alustuseks peaksid teadma, et erinevate katetega tenniseväljakute jaoks on erinevad jalatsid. Seega on kõige olulisem faktor tennisejalatsi valimise juures selle välistald. Kuidas aga leida just seda õiget tennisejalatsit? Unigrass on siinkohal abiks.

Üldised nõuded tennisejalatsile

Kuigi eri katetega tenniseväljakutel mängitakse eri tüüpi tennisejalatsitega, on siiski kõikidel jalatsitel ka teatud sarnased detailid.

  • Kõigepealt – tenniseväljakul on kohustuslik kanda spetsiaalseid tennisejalatseid, mitte lihtsalt suvalisi spordijalanõusid. Valede jalanõude kandmine võib väljakukatet kahjustada ning lõpuks võib olla vajalik väljakukatte vahetamine.
  • Üldiselt on tennisejalatsi puhul oluline, et hüppeliiges oleks tugevalt toestatud. Seda just sellepärast, et tennises toimub liikumine peamiselt küljelt-küljele, mitte nii väga ette-taha. Seetõttu on tennisejalanõud tavaliselt tehtud tugevamatest ja vastupidavamatest materjalidest kui tavalised spordijalanõud 
  • Tennisejalatsi välistald on samuti vastupidav ja lame, et vältida väljakul joostes komistamist. See võimaldab ka kiirendamist ja järsult peatamist.
  • Veel üks oluline aspekt tennisejalatsite puhul on elastne pealisosa, mis tagab jala vabaduse joostes ja vähendab ka vigastuste ohtu. Samuti tuleks soovitavalt valida sellise pealisosaga jalats, millel on palju õhuauke ja võrku. See võimaldab õhul rohkem läbi jalanõu liikuda.

Millisele väljakukattele milline tennisejalanõu?

Nagu eelnevalt juba mainitud, võib tennisejalats otsustada mängu kvaliteedi ja ka tulemuse. Seetõttu on oluline valida iga väljaku jaoks õiged jalanõud.

Parimad kohad tennisejalatsite soetamiseks Eestis on Sportland ja 4sport.

Kõvakattega väljaku tennisejalats

Kõvakate on tõenäoliselt kõige levinum väljakukate. Samuti on tegemist kattega, mis on kõige nõudlikum tennisejalatsite vastupidavuse poolest. Tavaliselt on kõvakatte peal mängimiseks mõeldud tennisejalatsil n-ö modifitseeritud kalasabamuster, mis tagab eriti hea haarde ja ka vastupidavuse. Kuigi hard court tennisejalatseid saab kasutada ka teistel väljakukatetel mängimiseks, on siiski soovitatav osade väljakute puhul eelistada spetsiaalseid jalatseid.

Kuna vaipkattega tenniseväljak on oma olemuselt kõige sarnasem kõvakattega väljakule, sobivad ka sinna kõige paremini hard court tüüpi tennisejalatsid. 

Hard court tennisejalatsiteks soovitame mudelit Nike Air Zoom Vapor X või ka Adidas solematch Bounce M.

Saviliivaväljaku tennisejalats

Saviliivaväljakul on oluline mängida spetsiaalsete saviliivaväljaku jaoks mõeldud tennisejalatsiga, sest see väljakukate on kõigist teistest niivõrd erinev. Kuna saviliiv on oma olemuselt libe väljakukate, on nendel jalatsitel tavaliselt täielikult sik-sakiline sügav kalasabamuster. Tänu paremale haardele võimaldab see tennisejalats saviliival edukalt suunda muuta, kiirendada ja peatuda. Samuti muudab kalasabamuster väljakul libistamise ja löögist väljatulemise lihtsamaks.

Veel üks põhjus, miks omada spetsiaalset tennisejalatsit sellel väljakul mängimiseks, on see, et neil on tavaliselt tihedamalt kootud pealisosa. See mitte ainult ei aita kaasa stabiilsusele, vaid takistab saviliiva jalanõude sisse minemast. 

Saviliivaväljaku tennisejalatsiteks soovitame mudelit Asics Gel-Resolution 8 Clay.

Kunstmuru- ja muruväljaku tennisejalats

Sarnaselt saviliivaväljakule peab ka kunstmurukattega tenniseväljakul mängimiseks mõeldud tennisejalatsi välistallal olema korralik muster, sest see väljakukate võib olla libe. Väljaku libedus võib tuleneda suurest hulgast täiteliivast või ka näiteks hiljutisest vihmast. Seetõttu sobivad näiteks saviliivaväljaku jalatsid ka kunstmurul mängimiseks ideaalselt.

Samas on olemas ka spetsiaalne naturaalsel muruväljakul mängimiseks mõeldud tennisejalats, millel on samuti eriline välistald. Muruväljaku jalatsite välistallal on “nööbid” või “nupud”, mis pakuvad mängijatele head haarduvust pinnal, mis võib sageli olla libe. Muruväljaku tennisejalatseid ei ole väga palju saadaval ning seetõttu soovitame valida sellel kattel mängimiseks saviliivajalatsid.

Õige tennisejalats võib otsustada mängu tulemuse!

Nagu sa ilmselt praeguseks mõistad, on õige tennisejalatsi valimine ülioluline. Õige jalats võib otsustada mängu saatuse ja hoida mängijat vigastuste eest. 

Kohtumiseni tenniseväljakul!

Jaga postitust

Kommentaare (1)

  • Kaupo Torro Vasta

    Asics mudelivalikus on olemas ka spetsiaalselt VAIBA tossu, millel lon lisamärgis INDOOR. tegemist on täiesti sileda tallaga spordijalatsiga.

    03/12/2020 kell 19:27

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Tagasi