Blogi

Tagasi
Jalgpalliväljaku kunstmuru öösel valgustatuna

Jalgpalliväljaku kunstmurukate: kuidas valida õige materjal

Jalgpalli puhul on tegemist ühe maailma populaarseima spordialaga, mida FIFA 2006. aastal korraldatud uuringu kohaselt harrastab umbes 270 miljonit inimest! Jalgpalli võlu peitub tõenäoliselt lihtsuses ja ala harrastamise võimaluste rohkuses, saab ju seda mängu ükskõik kus mängida. Kvaliteetne jalgpalliväljaku kunstmuru tagab aga hea mängu!

Üks on kindel: korraliku jalgpalliväljakul peab olema kvaliteetne kunstmuru. Siinkohal pani Unigrass kokku ülevaate erinevatest kunstmuruvariantidest. Kui soovid teada, milline materjal Sinu soovidega kõige paremini sobiks, loe edasi!

Milline jalgpalliväljaku kunstmuru on parim valik?

1. Miniväljak

Mini-jalgpalliväljak on reeglina suhteliselt multifunktsionaalne, pakkudes erinevaid võimalusi. Miniväljakule sobib seetõttu kõige paremini 20mm liblega Multisport jalgpalliväljaku kunstmuru, mille täitematerjaliks on sel juhul ainult kvartsliiv. 

Kui aga on kindel kavatsus harrastada miniväljakul valdavalt jalgpalli, on soovitatav valida 40mm soodsama hinnaklassi jalgpallimuru, mis FIFA Quality või Quality Pro standardile reeglina testimata. Sellise jalgpalliväljaku täiteks läheb jällegi kvartsliiv ja elastsuse tagamiseks SBR tüüpi täitekummi graanul. 

Kui aga tahta eriti jalasõbralikku miniväljakut, siis soovitame paigaldada 40mm kunstmuru alla lisaks ka elastsuskiht, näiteks 12m Alveo rullmaterjal.

2. Jalgpalliväljak kooli staadionile

Kooli staadionile paigaldatavatel jalgpalliväljakutel on minimaalselt kasutusel 40mm kunstmuru kvartsliiva ja täitekummi graanuliga. Ideaalis võiks selle all olla lisaks ka 20mm kummist valatud või ‘’pusle’’ tüüpi elastsuskiht, mis muudab pinna pehmemaks. Sarnaselt mini-jalgpalliväljakutele harrastatakse ka kooli staadionitele paigaldatud jalgpalliväljakutel erinevaid spordialasid. Heitealad (vasaraheide, odavise, kuulitõuge) kunstmuruga kokuku ei sobi.

Teine, rahakotisõbralikum variant kooli staadionite puhul on veidi vanemat tüüpi konstruktsioon 50mm jalgpalliväljaku kunstmuru kvartsliiva ja täitekummi graanuliga. 

3. FIFA standarditele vastav jalgpalliväljak

Ja nüüd see kõige-kõigem, jalgpalliväljakute absoluutne tipp – FIFA standarditele vastav jalgpallistaadion. Selliste väljakute puhul koosneb kate 20mm elastsuskihist, mille peal on 40mm kunstmuru.

Jalgpalliväljaku kunstmuru kate valmistatakse vastavalt konkreetse väljaku mõõtmetele ja tüübile ning mängujooned kootakse-paigaldatakse väljakukatte sisse. Kunstmurukatted on toodetud vastavalt FIFA standarditele (FIFA Quality või FIFA Quality Pro): selle tõestuseks on iga toote kohta FIFA poolt sertifitseeritud labori test (FIFA Laboratory Test Report) või siis vanemate toodete puhul FIFA sertifikaat (FIFA Field Certificate), mida praegu enam väga ei praktiseerita, kuna kunstmurutoodete valik on muutunud laiaks.

4. Täitematerjali vaba jalgpalliväljaku kunstmuru kate (infill free artificial soccer grass)

Jalgpalliväljakute arendustöö üks suundi tänapäeval on täitematerjalivabad kunstmurud. Arendusprotsessi eesmärgiks on vabaneda eelkõige täitekummi graanuli (SBR, EPDM) või korgi kasutamisest. Sellise väljakukatte eeliseks on keskkonnasõbralikkus ja hilisemad väiksemad jooksavd hoolduskulud, miinuseks muidugi kallim ehitusmaksumus.

Jalgpalliväljak loob erinevaid võimalusi

Jalgpalliväljakut saab kasutada väga mitmete ja erinevate sportlike tegevuste jaoks. Viimastel aastatel on jalgpalliväljaku kunstmuru lahendused teinud läbi suure arengu, mille tulemusel on mängijate jaoks saavutatud looduslikule murule suhteliselt sarnased tingimused. Eeliseks loodusliku muru ees on kunstmuru puhul ennekõike pikk kasutusaeg ja vastupidavus.

Jalgpalliväljaku ehitamisel on kõige tähtsam valida õige materjal. Rohkem infot jalgpalli kunstmurukatete ja väljakute ehituse kohta leiad SIIT või kirjutades [email protected].

Jaga postitust

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Tagasi